Ułatw sobie podróż po mieście z aplikacją Mobilet

11 years ago by Sebastian

- -

Dzisiaj, w komentarzach do jednego z poprzednich wpisów, zostałem uświadomiony, że przeoczyłem dość ciekawą i przydatną aplikację. Jeśli często zdarza Ci się skorzystać z komunikacji miejskiej lub parkujesz auto w centrum, koniecznie musisz zapoznać się z Mobilet. Wystarczy, że masz telefon, na którym da się uruchomić aplikację. Może to być iPhone, Android, coś z Symbianem albo cokolwiek, co obsługuje Javę. Możesz wtedy zapomnieć o papierowych biletach i szukaniu parkomatu. Dzisiaj, chociaż byłem do aplikacji nastawiony negatywnie (miałem z nią kontakt dużo wcześniej i były z nią same problemy), postanowiłem ją przetestować...

Tym razem, w odróżnieniu od moich wcześniejszych prób instalacja, logowanie i zasilenie konta poszły bez problemów. Aplikacja pobrała się na iPhone błyskawicznie. Szybko odzyskałem hasło (minęły chyba dwa lata od mojej poprzedniej próby) i doładowałem konto kwotą 20zł. Tak, trzeba o tym niestety pamiętać. Mobilet to usługa typu prepaid.

Dzisiaj, ku mojemu nieszczęściu musiałem załatwić coś w centrum Poznania. Cała wyprawa była koszmarem, gdyż właśnie trwają targi Budma. Parkowanie odbywało się na Jeżycach. Wybrałem szybko strefę odpowiednią do mojej lokalizacji, limit, do jakiej kwoty chciałbym opłacić parkowanie i już po chwili miałem opłacony parking.

Piękno tego rozwiązania polega na tym, że żeby dokonać tej transakcji nie musiałem szukać parkomatu, mieć przygotowanych drobnych i opłacać parkowania na zapas, przepłacając jeśli wrócę wcześniej. Mobilet odliczył mi od mojego konta tylko kwotę za faktyczny czas parkowania. Trzeba tylko pamiętać, żeby w konfiguracji programu wpisać numer rejestracyjny samochodu, a za szybą umieścić specjalną winietę, którą można sobie samodzielnie wydrukować. Wtedy Straż Miejska będzie wiedziała, że zamiast wystawić mandat i założyć blokadę muszą skorzystać z nowocześniejszej technologii. W bardzo podobny sposób da się również zakupić bilet na komunikację miejską.

Mam tylko jedną uwagę co do samej aplikacji. O ile na iPhone, mimo paskudnego  interfejsu, instalacja, konfiguracja i użytkowanie aplikacji jest banalne, to współczuję osobom zmuszonym do używania wersji Java. Przed chwilą instalowałem Mobilet na Blackberry. Trzeba było na stronie poprosić o link do instalacji wysłany na telefon, a następnie ręcznie zmienić ustawienia APN, inaczej aplikacja w ogóle nie chciała działać. Mnie poszło to w miarę sprawnie, ale nie każdy da sobie z tym radę.

Wpisem tym naprawiam więc swoje niedopatrzenie. W moim zestawieniu zabrakło aplikacji, która może i jest brzydka i toporna, ale za to niesamowicie użyteczna i dziwię się, że nie pomyślałem o tym, żeby spróbować jej jeszcze raz. Mobilet to pozycja obowiązkowa dla każdego mieszczucha korzystającego ze smartphone’a.

Comments

The comment section is currently empty.

Share your thoughts...

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Designed by accident by Sebastian Samulczyk © 2023