Mania zmian, czyli typografia moim okiem

11 years ago by Sebastian

- - - -

Jakiś czas temu odtrąbiłem ogromne zmiany na stronie. Zmieniłem praktycznie wszystko co się dało, ale najbardziej rzucającą się w oczy modyfikacją jest napisany od podstaw, minimalistyczny motyw do WordPress. Jako, że mógłbym tak zmieniać i przesuwać o jeden piksel w nieskończoność, postanowiłem powiedzieć „stop“ i zakończyć to szaleństwo. Przynajmniej na jakiś czas.

Ostatnie zmiany to przede wszystkim czcionka. Zrezygnowałem bezszeryfowych News CycleOpen Sans Condensed, na rzecz szeryfowej Cardo. Były ładne, ale jakoś po prostu mi nie pasowały. Nowa przypomina trochę znaną z Windows Times New Roman. Od razu jednak da się zauważyć różnice, które sprawiają, że czcionka ta jest bardziej czytelna. Zrezygnowałem również z wyświetlania tytułu na szczycie strony. Jeśli kogoś zainteresuje to, co przeczytał i gdzie trafił to sprawdzi sobie adres. Postanowiłem również, że „s“ na niebieskim tle będzie na stałe kolorowe. Jest to jednocześnie odnośnik do strony głównej i dobrze byłoby, żeby ten element rzucał się w oczy.

W tekstach można również zauważyć działanie nowej wtyczki do WordPress - WP Typography. Miałem ogromny dylemat czy tekst wpisu ma być wyrównywany do lewej (jest czytelniej, bo nie ma różnych przerw między wyrazami) czy justowany (ładniej, bo tekst nie jest „poszarpany“ po prawej). Rozwiązaniem jest justowanie z dzieleniem wyrazów, jedna z opcji mojej nowej wtyczki.

Myślałem, że przez te wszystkie zmiany znienawidzę tworzenie stron, ale jakoś udało się przez to przejść. Dowiedziałem się dużo nowych rzeczy o CSS, PHP i typografii i z tego cieszę się najbardziej. Strona powinna wyglądać dobrze na każdej przeglądarce, może poza Internet Explorer. Nie pozostało mi nic innego, jak dobrymi tekstami starać się walczyć o większą ilość gości.

PS
Jeśli teraz ktoś mi napisze, że powinienem coś przesunąć o jeden piksel w prawo lub w lewo to uduszę...

Comments

The comment section is currently empty.

Share your thoughts...

Your email address will not be published. Required fields are marked *Designed by accident by Sebastian Samulczyk © 2023