Powiew świeżości od Facebooka

10 years ago by Sebastian

-

Mój telefon do niedawna dźwigał dziesiątki aplikacji, których mało używałem. Kiepski moim zdaniem trend rozbijania funkcjonalności trochę mnie drażnił, więc cieszę się, że pojawił się jakiś czas temu Facebook Paper.

Facebook już od dawna rozbity był na aplikację do przeglądania ściany i czatu. Trochę mnie to drażniło, bo przez to żadna z nich nie zadowalała mnie w pełni, tzn. nie spełniała oczekiwanej przeze mnie roli. Podobnym tropem poszedł Foursquare, który rozdzielił swoją aplikację na dwie części, tworząc nową, do wyszukiwania znajomych w pobliżu - Swarm.

Na szczęście ktoś w Facebooku poszedł po rozum do głowy i postanowił eksperymentalnie nieco odmłodzić interfejs. Tak powstała aplikacja Paper, która na nowo definiuje wygląd popularnej, facebookowej osi czasu. Do tego nie wycięto z niej, zarzucając użytkownika notorycznymi i nachalnymi powiadomieniami funkcji czatu.

Korzystam z niej już od dłuższego czasu i muszę przyznać, że dałem się złapać w pułapkę zastawioną przez programistów z Menlo Park. Częściej niż w aplikacji tradycyjnej zaglądam co słychać u znajomych i czuję się bardziej zachęcony do interakcji z publikowanymi przez nich treściami. Wszystko to dzięki nowemu pomysłowi na interfejs, w którym można przewijać wpis po wpisie, zatrzymując się na każdym z nich. W starym Facebooku dla iOS miałem w zwyczaju spojrzeć tylko na ostatni najnowszy wpis i od niechcenia machnąć kilka razy palcem po ekranie, żeby poprzewijać sobie wpisy. Efekt był taki, że nic z tego nie wiedziałem.

Mimo oczywistej wady, bo żeby pobrać Paper trzeba mieć konto w amerykańskim App Store, warto zadać sobie trud założenia takowego i pobrania aplikacji. Na moim telefonie nie ma już miejsca na dwie oddzielne aplikacje - Facebook i Facebook Chat.

Wiem, że nie odkrywam Ameryki i piszę o programie, który jest dostępny już jakiś czas. Chciałem jednak przekonać się, czy nowe podejście twórców zda egzamin. Bardzo podoba mi się taki kierunek i chciałbym oglądać więcej aplikacji zaprojektowanych w tak przemyślany i oryginalny sposób.

Paper można pobrać za darmo, pod warunkiem posiadania amerykańskiego konta w App Store.

Comments

The comment section is currently empty.

Share your thoughts...

Your email address will not be published. Required fields are marked *Designed by accident by Sebastian Samulczyk © 2023