Jeszcze trochę o Waze

11 years ago by Sebastian

- - -

Jakiś czas temu opisywałem Waze, społecznościową nawigację samochodową. Moja recenzja nie była ostatecznie zbyt przychylna, ponieważ podszedłem do aplikacji nie tak jak powinienem. Owszem, jest to nawigacja i jako taka ma swoje wady. Ma jednak kilka na tyle fajnych cech, że od jakiegoś czasu włączam ją codziennie, nawet jeśli dobrze wiem gdzie jadę. Program garściami czerpie z idei grywalizacji, a powodów, żeby go używać jest kilka...

Waze sprawia wrażenie zwykłej nawigacji, ale kryje się znacznie więcej. Jadąc z Waze wysyłasz swoją pozycję do serwera. Serwer wie gdzie są inni użytkownicy i jak szybko się przemieszczają. Im więcej kierowców korzysta z Waze tym program ma więcej danych, a co za tym idzie, jest w stanie bardziej precyzyjnie określić gdzie są korki i szybko wyliczyć nową, lepszą trasę. Do tego sami użytkownicy są dużo bardziej chętni (a w porównaniu do niektórych programów - w końcu mają możliwość) do własnoręcznego zgłaszania wszelkich utrudnień na drodze (wypadków, korków, czających się w krzakach patroli Policji).

Po co jednak włączać nawigację, jeśli trasę znasz jak własną kieszeń i wiesz jak dojechać z punktu A do punktu B? Dla punktów, oczywiście. Każdy przejechany kilometr, zgłoszone utrudnienie na drodze to punkty, które zwiększają Twoje możliwości w samej aplikacji, np. możesz zmieniać swoją ikonę widoczną na mapie, albo zakomunikować innym w jakim jesteś nastroju.

Najważniejszą jednak rzeczą, którą dają Ci punkty, to uprawnienia do edycji map. Jeździsz często tą samą trasą? Na pewno bardzo dobrze ją znasz. Jeśli widzisz jakieś nieprawidłowości na mapie - możesz je poprawić. Niech inni skorzystają z Twojego doświadczenia. Każdy kolejny kilometr dodanej lub poprawionej drogi to kolejne punkty dla Ciebie. Dostajesz większe uprawnienia i możesz zrobić więcej w edytorze map. Każdy kto ma zacięcie kartograficzne na pewno się ucieszy.

Dzięki temu Waze jest bardzo ciekawym narzędziem, którego im częściej używasz, tym staje się lepsze. Nie tylko dla Ciebie, ale również dla innych. Korzystanie z Waze daje naprawdę dużą frajdę i gorąco polecam program każdemu, kto często jeździ po mieście. Można się bardzo miło zaskoczyć.

 
Designed by accident by Sebastian Samulczyk © 2023