Kalendarz w iOS 7

10 years ago by Sebastian

- - - -

Kalendarzy zsynchronizowanych na wszystkich moich urządzeniach używam już od dawna. Za szczególną zaletę takiego rozwiązania uważam to, że kalendarz był widoczny również w telefonie, dzięki czemu nie potrzebowałem żadnego nieporęcznego papierowego odpowiednika. W iOS 6 kalendarz może i nie był rewelacyjny, ale za to plan dnia podawał w bardzo czytelnej formie. iOS 7 to niestety zmienia.

Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że nowy kalendarz w mobilnym systemie Apple jest po prostu słaby. A chodzi mi tylko o jeden szczegół, który sprawia, że do aplikacji tej zaglądać mi się w ogóle nie chce - brak widoku listy. Prezentował się on mnie więcej tak:

c19c3794

Widok ten, nie wdając się w szczegóły pozwalał jednym rzutem oka ogarnąć plan dnia. Niestety, w iOS 7 widoku tego kompletnie brak. W zamian za to dostajemy jako standard widok dnia, który jest mało użyteczny. Do tego sam się co chwilę przewija wskazując aktualną godzinę, co denerwuje mnie podwójnie. Sami spójrzcie na zrzut ekranu i oceńcie, co jest czytelniejsze.

IMG_0148

A przecież nic nie stało na przeszkodzie, żeby połączyć oba widoki i pod przewijaną w poziomie listą dni dodać możliwość wyświetlania listy wydarzeń z wybranego dnia. Jest w App Store kilka aplikacji, które robią to lepiej. Przykładem może być chwalony przez wielu Fantastical:

IMG_0152

Albo jeszcze bardziej zbliżony do koncepcji wyglądu iOS 7 Cal:

IMG_0151

Jak widać obie aplikacje prezentują widok dnia w znacznie przystępniejszy i czytelniejszy dla użytkownika sposób. Szkopuł w tym, że nie za bardzo da się kompletnie zastąpić nimi wbudowaną w system funkcję.

Bardzo szkoda, że Apple skierowało aplikację kalendarza na takie tory. To jedna z tych rzeczy, które przynajmniej dla mnie, dają powody do narzekania na design nowej wersji systemu. Na siłę zmieniono program, który spisywał się nieźle. A przecież można było dopasować go wyglądem do nowej koncepcji, nie obcinając najfajniejszej jego funkcjonalności.

Sytuację ratują dwie rzeczy. Pierwsza to to, że za sprawą rewelacyjnego widoku dnia w centrum powiadomień do samej aplikacji kalendarza nie muszę już zaglądać tak często. Druga, że iOS 7 jest cały czas w wersji beta i w każdej chwili programiści mogą pójść po rozum do głowy i naprawić program.

A czy Ty korzystasz z kalendarzy w telefonie? Masz swoją ulubioną aplikację? Zapraszam do dyskusji.
Designed by accident by Sebastian Samulczyk © 2023