WWDC 2013

11 years ago by Sebastian

- - - -

10 czerwca odbędzie się kolejna konferencja deweloperów zainteresowanych programowaniem na platformy Apple - WWDC 2013. Już od jakiegoś czasu wszyscy snują domysły jakie nowości zobaczymy. Plotek pojawia się wiele, ale w większość z nich to moim zdaniem pobożne życzenia. Apple jak zwykle milczy i jedyne co nam pozostaje to zgadywać. Zastanówmy się jednak czym Apple może nas zaskoczyć.

Mac

Niedługo Intel ma zaprezentować nową generację procesorów i można spodziewać się, że wkrótce znajdą się one w sprzętach Apple. Zdecydowanie nie oczekuję wielkich zmian w wyglądzie komputerów, które aktualnie wyglądają tak dobrze, że po prostu tego nie potrzebują. Wyjątkiem jest Mac Pro. Ta potężna stacja robocza już dawno nie była modernizowana, więc wiele osób oczekuje dużych zmian. Ja obawiam się, że Mac Pro może podzielić losy XServe...

Mac OS

Wiadomo, że Apple pracuje nad nową wersją systemu Mac OS. Trudno powiedzieć na ten temat coś konkretnego bo jeszcze nie pojawiła się żadna wersja deweloperska. Patrząc jednak na historię jego rozwoju trudno oczekiwać jakiejś rewolucji. Spodziewam się raczej niewielkich zmiana jeśli chodzi o funkcjonalność i dalszego podążania w kierunku unifikacji systemu mobilnego i komputerowego.

iPhone i iPad

Krótko i na temat - nie spodziewam się żadnych nowych urządzeń. Jeśli Apple zaprezentuje nowego iPhone’a lub iPada to będę bardzo zaskoczony. Jedyną, ale bardzo mało prawdopodobną opcją mógłby być iPad Mini z ekranem Retina. Sam jednak średnio wierzę w to co napisałem w ostatnim zdaniu.

iOS

Wierzę za to w duże zmiany w systemie operacyjnym dla urządzeń mobilnych. Coraz więcej użytkowników narzeka, że iOS zrobił się nudny i z wydania na wydanie przewidywalny. Największym zarzutem jest brak dużych i bardzo widocznych zmian. Gdy światło dzienne ujrzała informacja, że do iOS usiadł Jony Ive zawrzało. Wszyscy oczekują, że dokona się jakaś rewolucja, mityczne spłaszczenie interfejsu i inne dziwne rzeczy. Otóż nie. Jakiego typu zmiany wprowadza Ive można było zobaczyć na przykładzie aplikacji Podcasty, gdzie rzeczywiście został uproszczony interfejs, ale nie bije to jakoś mocno po oczach. Styl Apple nadal został zachowany. Ciekaw jestem natomiast tego co Tim Cook miał na myśli mówiąc, że iOS będzie bardziej otwarty, w kontekście API, z których mogą korzystać programiści. 

iWatch

Tim Cook nie chciał się wypowiadać na temat tzw. „elektroniki ubieralnej“ ale plotek pojawiło się już tak dużo, ze trzeba o tym wspomnieć. Według CEO Apple nie pojawił się na rynku jeszcze żaden produkt, który byłby rewolucyjny. Oczywiście taki mogłoby wydać Apple, ale najpierw musieliby uporać się z kilkoma problemami, np. Czasem działania na jednym ładowaniu baterii i sensownym projektem wyglądu. Nie wydaje mi się jednak, żeby coś takiego zostało zaprezentowane. 

Tego właśnie spodziewam się po WWDC 2013. Żadnych rewolucji, bo to najzwyczajniej w świecie nie jest w stylu Apple. Mało prawdopodobnym jest również pokazanie zupełnie nowego, zmieniającego rynek produktu. Przewiduję programową ewolucję w kierunku, w którym Apple dąży już od dłuższego czasu i która akurat mnie bardzo odpowiada. 

Comments

The comment section is currently empty.

Share your thoughts...

Your email address will not be published. Required fields are marked *Designed by accident by Sebastian Samulczyk © 2023